خرید بک لینک خرید هاست ارزان
معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌‍شود؟

معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌‍شود؟

5 / 0
[ 0 رای ]

معاینات بدو استخدام چیست و چرا انجام می‌‍شود؟

معاینات بدو استخدام به منظور نظارت و کسب اطلاعات اولیه در زمینه سلامت فرد جویای کار انجام می‌گیرد تا این اطمینان را برای کارفرما حاصل نماید که فرد متقاضی کار، سابقه مشکلات سلامتی و ناتوانی جسمی‌ که او را از انجام وظایف محوله باز دارد، کارایی وی در انجام صحیح وظایف محوله را کاهش دهد و یا انجام آن وظیفه را برای فرد یا سایرین غیر ایمن نماید، نداشته باشد. هدف از معاینات بدو استخدام، حذف فرد از لیست متقاضیان  آن کار نیست، بلکه تعیین این موضوع است که افراد شاغل در کارگاهها قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند.

لذا بمنظور انجام خدمات معاینات پزشکی قبل از استخدام افراد و نیروی شاغل، کارفرمایان محترم می‌بایست نسبت به معرفی نیروی کار به مراکز طب کار سـازمان تامین اجتماعی اقدام نموده و نسخه اصلی معاینات انجام شده را جهت درج درپرونده بیمه شده به شعبه تامین اجتماعی تحویل فرمایند.

آزمایشات و معاینات طب کار بدو استخدام شامل چیست؟

در معاینات بدو استخدام یک معاینه کامل پزشکی شامل معاینات کلی (سنجش فشار خون، سمع قلب و ریه، معاینات اسکلتی عضلانی و …) و همچنین معاینات اختصاصی  با توجه به نوع شغل فرد، توسط متخصص طب کار یا پزشک عمومی دوره دیده انجام می‌شود. هدف این معاینات سنجش سلامتی فرد جهت بررسی توانایی انجام شغل محوله و همچنین تاثیر احتمالی شغل بر سلامتی وی می‌باشد. این معاینات همچنین شامل:

 • آزمایشات خون و ادرار

در معاینات بدو استخدام آزمایشات کلی از قبیل آزمایش اندکس‌های خونی، سطح چربی و قند خون ناشتا و آزمایش ادرار پس از نمونه گیری از فرد در آزمایشگاه یا در محل مرکز طب کار، انجام می‌شود. بسته به سابقه سلامتی فرد، سن وی و یا نوع شغلی که قرار است استخدام شود آزمایشات موردی بنابر نظر متخصص طب کار برای وی درخواست می‌شود.

 • ادیومتری (تست شنوایی)

یکی از آیتمهایی که در معاینات بدو استخدام انجام می‌شود، ارزیابی وضعیت شنوایی (بوسیله شنوایی سنجی) قبل از پذیرش آنها در شغل مربوطه است. با انجام تست شنوایی سنجی و بررسی وضعیت شنوایی فرد قبل از شروع به کار، مسئولیت کارفرمایان در برابر شکایات و ادعاهای آینده کارگران در زمینه کاهش شنوایی شفاف می‌شود. همچنین از قرارگیری کارگران دارای افت شنوایی در معرض سر و صدای بالاتر از حد مجاز، بدون در نظر گرفتن ملاحظات لازم جلوگیری می‌شود.

 • بینایی سنجی

تستها و روش‌های مختلفی برای سنجش بینایی فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. یک تست کامل بینایی بسته به فرد و نیازهای شغلی، می‌تواند به نیم ساعت یا بیشتر زمان نیاز داشته باشد و اغلب شامل یک تست ساده خواندن چارت بینایی، تست عمق دید و تست کوررنگی است. هدف انتخاب فردی است که وضعیت بینایی وی خللی در انجام صحیح وظیفه محوله ایجاد نکند.

 • نوارقلب

این تست، یک روش غیر تهاجمی برای ثبت فوری فعالیتهای الکتریکی قلب است.تست  نوار قلب می‌تواند به تشخیص وجود یا عدم وجود مشکلات قلبی در فرد جویای کار کمک نماید. این تست، ساده ترین و اولین تستی است که در صورت نیاز به بررسی علائمی مانند ناراحتی در قفسه سینه، تنگی نفس، کاهش توانایی در ورزش، تپش قلب، گیج رفتن سر یا غش کردن، انجام می‌شود. نوار قلب یا تست ECG ممکن است جهت بخشی از معاینات بدو استخدام یا بازرسی بیمه انجام گیرد. نوار قلب در داخل مرکز انجام می‌شود و بدون درد بوده و حدود ۵ دقیقه زمان می‌برد.

مزایای انجام معاینات بدو استخدام چیست؟

 • محیط کاری ایمن‌تر
 • کاهش آسیب‌های شغلی
 • حداقل میزان از کارافتادگی
 • کاهش غرامت ناشی از بیماریهای شغلی برای کارفرما
 • تطابق ظرفیت کارمند با شغل در نظر گرفته شده و افزایش راندمان کاری وی
 • حفظ سلامتی کارمندان با متناسب سازی وضعیت سلامتی ایشان و وظیفه شغلی وی

همانطور که گفته شد معاینات بدو استخدام یکی از معاینات طب کار است که به منظور سنجش تناسب توانایی کارگر و سلامت وی با شغل مربوطه انجام می‌شود. در نتیجه به کمک معاینات قبل از استخدام در صورت وجود بیماری فرد می‌توان از شدت یافتن بیماری و بروز حوادث ناشی از آن جلوگیری کرد. بدین منظور در مرکز طب کار پرانا معاینات قبل از استخدام و همچنین معاینات دوره ای در محل شرکت‌ها و صنایع و همچنین در محل مرکز انجام می‌پذیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه‌های ارتباطی پرانا تماس بگیرید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

دیدگاه کاربران ۰
 • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
 • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
نظرات بسته شده است.